אהבה עצמית ללא תנאים

טל שמידט

טל שמידט

נשואה ואם לארבעה אוצרות, מחנכת ואוהבת את החינוך בנשמתי.
מאמינה שהשם יתברך רוצה שיהיה לנו טוב- ויש לנו את היכולת לבחור בחיים, גם במצבים שקשה לנו מאד להאמין שיש לנו בכלל בחירה…
השאיפה שלי היא לעזור לנשים נערות וילדים לבחור בחיים, לבחור את הפס קול הפנימי שמתנגן בתוך הלב של כל אחד מאיתנו.

"אהבתי אתכם אמר ה' ", אהבת ה' אלינו היא ללא תנאי, ללא הגבלה או סעיפים קטנים למטה בהערות. אהבה אמיתית, תמידית, אלוקית ופנימית. המציאות החיצונית לא משפיעה על עצם האהבה הזאת, כמו שראינו שבמצרים, בשיא השפל של עם ישראל, מ"ט שערי טומאה- ה' קורא לנו "בני בכורי ישראל", אהבה עמוקה של אבא לבן שלא תלויה במעשים של הבן.

כשאני לומדת את החלק הזה עם נשים ונערות בסדנאות התגובה בדרך כלל זהה- "זה ממש נחמד שה' אוהב אותי תמיד, אבל אני לא אוהבת את עצמי תמיד". בום טראח. אנחנו עושות יחד תרגיל לזיהוי אהבה עצמית תמידית לעומת אהבה עצמית מותנית והתוצאות ממש קשות  -85  אחוז מרגישות עם אהבה עצמית מותנית לעומת 15 אחוז שאוהבות את עצמן תמיד, ללא תנאי חיצוני. וכאן נמצאת נקודת עומק מאד בסיסית וחשובה בבניין הנפש שלנו- הרבה נשים מסתובבות בעולם בחוויה של אהבה עצמית על תנאי, אם אני מצליחה אני שווה, אם הבית מסודר אני טובה, אם אני יפה אז אני שמחה ועוד כהנה וכהנה משפטי התניות- משפטים שתולים את האהבה העצמית שלנו במשהו חיצוני.

ההשלכה של מציאות פנימית כזאת היא הרת אסון- כי האישה או הנערה נמצאת במרדף מתמיד אחרי ההצלחה שלה, אחרי היופי שלה, אחרי הסדר והארגון ועוד כל מיני התניות שיוצרים בתוכנו שיעבוד אליהם. כי לוותר על אהבה עצמית- אי אפשר, זה בסיס החיים שלנו, אז המציאות הפנימית מחייבת לרדוף אחרי "מנות" של אהבה עצמית, כי אי אפשר לשרוד אחרת…

ההתחלה היא הזיהוי, לזהות האם אני חיה במציאות של אהבה עצמית מותנית או אהבה עצמית תמידית? איך בודקים את זה? איך מזהים איפה אני נמצאת במציאות? תדרגי את ההסכמנ שלך למשפטים הבאים מ1-10, זה יכול לתת לך ככה ראייה כללית על עצמך-

1.אני מרגישה שאני טובה רק כש…

2. לפעמים אני מרגישה טובה ולפעמים לא… תלוי במצב רוח שלי

3. אני רוצה להרגיש שאני טובה בלי תנאי!

4. אני מרגישה שאני טובה תמיד

ודרך נוספת היא שימת לב למצב הרוח שלי- האם הוא עולה ויורד כל הזמן? האם יש בתוכי מחשבה שמנהלת אותי? האם השמחה שלי תלויה במשהו חיצוני? תהליך של זיהוי לעיתים הוא מהיר- אצל מי שמודעת לעצמה ולמצב הרגשי שלה, ולעיתים הוא אורך יותר זמן של התבוננות והשקעה עד לזיהוי נקודת ההתניה.

אז איך מזהים איפה אני?  

כדי לרצות באמת לעזוב את הדפוס של אהבה עצמית מותנית, נעבור דרך ראייה של מחירים והפסדים בדפוס הקיים. מה בעייתי בלהרגיש טובה על תנאי? מה התוצאות אצלי של חוויית ערך עצמי מותנת? מה הפסדתי בגלל זה בחיים..? ומצד שני- מה הרווחתי בזכות ההתניה? במה השקעתי יותר בזכות זה..? כתיבה בשלב הזה היא מאד משמעותית- תכתבי את הרווחים שלך ואת ההפסדים, זה שם לך מראה כנה ואמיתי בפנים, ואז כוח הרצון ויכולת הבחירה שלך גדלות. בהתבוננות ברווחים ובהפסדים תכתבי גם את החוויה הרגשית- כשאני בחוויה של ערך עצמי בלתי תלוי- מה אני מרגישה? מה אני מרוויחה מזה?

בסיומו של התהליך זיהוי והתבוננות במצב הקיים- או שתצאי שמחה ותזהי שתחושת הערך העצמי שלך והאבה העצמית שלך יציבות ותמידיות, או שתזהי שהם תלויות, זמניות, ולא יציבות. גם במצב השני, הפחות נעים יש תקווה, ויש מה לעשות. דרך מיוחדת של חיזוק הטוב שבי היא היכולת לזהות רצון טוב שמוליך אותי בחיים, מעיין ערך שאני שומר עליו, מתאמצת בשבילו- ולחזק את המבט עליו, את הפוקוס עליו. מוזמנת לצייר ציור חופשי אינטואיטיבי- אפשרי עם קנווס וצבעי מים- לצייר את הטוב המוחלט שבי, את הערך העצמי שלי הבלתי מותנה.

עוד כלים ומאמרים מטל שמידט

שתפו בפייסבוק
לשלוח באימייל
להדפסת המאמר
דילוג לתוכן