מתנות? מהרב'ה? על מה ולמה…

טל שמידט

טל שמידט

נשואה ואם לארבעה אוצרות, מחנכת ואוהבת את החינוך בנשמתי.
מאמינה שהשם יתברך רוצה שיהיה לנו טוב- ויש לנו את היכולת לבחור בחיים, גם במצבים שקשה לנו מאד להאמין שיש לנו בכלל בחירה…
השאיפה שלי היא לעזור לנשים נערות וילדים לבחור בחיים, לבחור את הפס קול הפנימי שמתנגן בתוך הלב של כל אחד מאיתנו.

ראיון אישי עם טל שמידט- יוצרת ערכת הקלפים לעבודה פנימית "מתנות מהרב'ה"

-נחשפתי לערכת הקלפים שלך, מתנות מהרב'ה- אפשר הסבר קצת על השם המיוחד הזה…

בוודאי- בהחלט שם מיוחד. אז ככה, נתחיל מהרב'ה- הרב'ה זה האדמו"ר מפיאסצנה הי"ד שנהרג בשואה, ולכל אורך השואה האיומה המשיך לחזק את עם ישראל ואף זכה להעלות על הכתב את התורות שלו-"אש קודש" שנאמרו בגיא ההריגה והתגלו בהשגחה פרטית. תורתו של האדמו"ר היא זווית מאד מיוחדת להסתכל פנימה אל עומק הנפש ולהתחבר לעצמנו ולהשם יתברך.

-ומתנות..? איזה מתנה את מרגישה שקיבלת ממנו…?

המתנה הגדולה ביותר שקיבלתי ממנו זה הכנות שלי מול עצמי. היכולת להגיד לעצמי את מה שאני באמת מרגישה- הרבי הכי כנה בעולם מול עצמו, גם בדברים הכואבים הוא לא מחביא אותם, לא מתכחש שהם בתוכו- הוא מתמודד איתם. יש לאדמו"ר משפט ממש חזק- "איך יוכל החי להכחיש את אשר בקירבו חי"- אתה לא יכול להכחיש את מה שאתה מרגיש, אתה יכול להרגיש ואז להתמודד ולצמוח משם. אני מרגישה שאת העמוד שידרה הפנימי שלי קיבלתי ממנו- וזאת המתנה הכי גדולה שאפשר לתת לבנאדם- לדעת מיהו, לדעת את המהות הפנימית שלו.

וואהו- נשמע עוצמתי ומרגש. מאיפה הגיע השם המקורי הזה..?

אז ככה- לפני שנתיים בערך התבשל בתוכי הרעיון לכתוב את הספר חובת התלמידים של הרבי לנוער, בשפה של ימינו. התחלתי. כתבתי. אבל הרגשתי שזה לא זה- התורה של הרבי צריכה לבוא בדרך אחרת, שמתאימה יותר לדור שלנו.

אז התחלתי מחדש- להביא את התורה של הרבי דרך קלפים, ואז הגיע היומולדת שלי- ובעלי והגרפיקאית המוכשרת שלי שהייתה בסוד העניינים- הכינו לי את ערכת הקלפים הראשונה- "מתנות מהרב'ה" שבה הם ביקשו מהקרובים אליי לברך אותי ליומולדת אבל לפי פסקה של הרבי. התרגשתי ברמות, מתנה לכל החיים. עפתי על העיצוב והמשכתי איתו לערכה השלימה של הקלפים…

 

ספרי לנו קצת על היצירה של הערכה- התהליך, המחשבות והתובנות שבדרך…-

זה היה ממש תהליך של לידה- הריון רוך שבסופו צירי לידה וצירי לחץ של זמן להספיק להשיק את המהדורה הראשונה לפי ההילולה של הרבי בד' בחשוון תש"פ. תודה לאל ותודה לגרפיקאיות שצעדו איתי יד ביד- עמדנו ביעד והערכה הושקה בהילולה המרכזית של הרבי בירושלים שהייתי מהיוזמים שלה. הרבה מחשבות איזה מהפסקאות האדמו"ר היה רוצה לשים בפוקוס- לשים כציר מרכזי בתורה שלו, ואני בעצם הבחירה מה לשים בקלפים בתוך הערכה הופכת כביכול להיות המרקר של הרבי- הרגשתי אחראיות גדולה, וממנה הגיע גם החשש שאולי זה קצת לחלל את הקודש העצום של הרבי. זוכרת בוקר אחד, בתוך החבטות העזות שבתוכי מה האדמו"ר היה רוצה- ומה נכון לעשות- פותחת מאור ושמש ולומדת.. כל כך אהבתי את מה שהוא כתב שם שעלתה לי המחשבה- "ווואהו- צריך לעשות את זה בקלפים שמתאימים לדור שלנו- כזאת תורה חכמה חייבת להיות מותאמת לדור..". בום. טראח. הבנתי. כל אחד מגדולי ישראל היה רוצה שהתורה שלו תתחבר לדור שלנו, שיתאימו אותה מספר שבנינו- דוגרי, מעטים הם אלה שפותחים אותם.. לעומת ערכת קלפים שמנגישה את התורה שלו בכפית של זהב לדור שלנו. הבנתי את הד"ש שקיבלתי, וזה האיר לי עוד יותר כי המאור ושמש זה סבא של האדמו"ר מפיאסצנה- אז בכלל הרגשתי שאני בכיוון הנכון. כן, אני חושבת שרוב מוחלט של גדולי ישראל היו מאד שמחים שננגיש את התורה הגדולה שלהם לדור שלנו.

יש לי צמרמורת. באמת שליחות גדולה ההוצאה לאור של כתבי הקודש. ספרי לנו קצת על המבנה של הקלפים.

בהחלט, זה שליחות עצומה,  הרגשה של צינור שמביא את אור החסידות לדור שלנו בכלי שמתאים לנו להיום. והבחירה של המבנה של הקלפים גם לקחה זמן עד להתהוות הסופית- בחרתי פסקאות, ואז התחלתי לכתוב שאלות- איפה הפסקה פוגשת אותי, מה היא עושה לי בתוכי פנימה. הרגשתי שזה לא יכול להישאר רק בשאלה- והבאתי גם כלים איך להכניס את זה פנימה אל תוך הלב, ממש תרגיל לכל קלף איך לעבוד עם הפסקה של הרבי. הוספתי גם תמונות ומילים שמרחיבים את הנפש, את התודעה את ההסתכלות וכך נוצרה ערכה שלמדה שמתאימה לכל הרבדים של הנפש שלנו.

ו… יצאה מהדורה ראשונה ונגמרה- ועכשיו את לפני השקה שניה. איך המרגש…?

התרגשות גדולה, זכות עצומה. לדעת שהתורה העצומה של הרבי ממשיכה לגעת בלבבות, לחדור פנימה את כל העטיפות בצורה עמוקה ויסודית-זה ממש מרגש. כיף גדול לקבל פידבקים מאנשים שקנו את הערכה, והיה ממש מרגש לקבל את ההמלצה החמה של הרבנית ימימה על הקלפים- באמת משמח שזה מצליח לגעת ככה ברבדים העמוקים ביותר שלנו.

מה השאיפות קדימה..? החלומות הבאים שלך…?

הכי שבעולם אוהבת לחלום- בהקשר של הקלפים הלוואי ואזכה להוציא ערכות קלפים על תורות של גדולי ישראל נוספים, מרגישה שזה ממש הגשמת חלום ושליחות ענקית לעם ישראל.

רוצה את הערכה אצלך בבית…?

https://bit.ly/3jdOo9D

טל שמידט- יוצרת הערכה

עוד כלים ומאמרים מטל שמידט

שתפו בפייסבוק
לשלוח באימייל
להדפסת המאמר
דילוג לתוכן